Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (66)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (894)
- (2)
- (5)
- (25)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (328)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
181
–
195
of
1,641
results
Technical Buffer, METTLER TOLEDO
The technical buffer solution with provides a precise acidic calibration point for pH meters.
Buffer Solution (Borate), pH 10, Color Coded Blue, BAKER ANALYZED™ Reagent, J.T. Baker™
High quality chemicals for laboratory and specialized industrial use
| Name Note | Color Coded Blue |
|---|---|
| Chemical Name or Material | Buffer Solution (Borate), pH 10 |
| Grade | BAKER ANALYZED™ Reagent |
| Specific Gravity | 1L = 1.00kg |
Spectrum Chemical Manufacturing Corporation Buffer Solution, pH 7.00 ± 0.01 at 25°C, Reference Standard, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| CAS | 7732-18-5 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Solution |
| pH | 7.00 ±0.01 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 7.00 +/- 0.01 @ 25 DEG C, Reference Standard |
| For Use With (Application) | pH Measurement |
| MDL Number | MFCD00130682 |
|---|---|
| Color | Red |
Thermo Scientific Chemicals Borate, 0.5M buffer soln., pH 8.0
CAS: 1330-43-4 Molecular Formula: B4Na2O7 Molecular Weight (g/mol): 201.21 MDL Number: MFCD00081185 InChI Key: NXSVMNYRVBQCMO-UHFFFAOYSA-N IUPAC Name: disodium bicyclo[3.3.1]tetraboroxane-3,7-bis(ylium)-1,5-diuide-1,5-bis(olate) SMILES: [Na+].[Na+].[O-][B-]12O[B+]O[B-]([O-])(O[B+]O1)O2
| CAS | 1330-43-4 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 201.21 |
| MDL Number | MFCD00081185 |
| SMILES | [Na+].[Na+].[O-][B-]12O[B+]O[B-]([O-])(O[B+]O1)O2 |
| IUPAC Name | disodium bicyclo[3.3.1]tetraboroxane-3,7-bis(ylium)-1,5-diuide-1,5-bis(olate) |
| InChI Key | NXSVMNYRVBQCMO-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | B4Na2O7 |
Buffer solution, pH 3.00 (+/-0.026 @ 25oC), No Color, Specpure, NIST Traceable
CAS: 1336-21-6 | H5NO | 35.05 g/mol
| Molecular Weight (g/mol) | 35.05 |
|---|---|
| ChEBI | CHEBI:18219 |
| Color | Colorless |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer solution |
| SMILES | N.O |
| InChI Key | VHUUQVKOLVNVRT-UHFFFAOYSA-N |
| PubChem CID | 14923 |
| CAS | 1336-21-6 |
| Health Hazard 3 | P234-P390 |
| MDL Number | MFCD00066650 |
| Solubility Information | Miscible with water. |
| Health Hazard 1 | H290 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | H5NO |
| Odor | Odorless |
Blue-Ten (TM) Buffer Solution, pH 10.00, (±0.01 at 25°C)Color-coded BLUE, Reference Standard, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| CAS | 3486-30-4 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH Meter |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Solution |
| pH | 10.00 ±0.01 |
| Chemical Name or Material | Blue-Ten (TM) Buffer Solution, pH 10.00, (+/-0.01 @ 25 DEG C)Color-coded BLUE, Reference Standard |
| For Use With (Application) | pH Measurement |
| MDL Number | MFCD00146206 |
|---|---|
| Solubility Information | Soluble in water (121mg/ml at 20°C). |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.5 |
| Chemical Name or Material | Sodium phosphate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Concentration | 0.5 M |
| Chemical Name or Material | Buffer, pH 7 Reference standard solution |
|---|
NIST/DIN Buffer, METTLER TOLEDO
The 250 mL NIST/DIN certified buffer solution with a precise pH is a reliable calibration liquid meeting strict NIST and DIN standards.
| Name Note | Borate buffer, traceable to NIST, ready to use |
|---|---|
| CAS | 7647-14-5 |
| MDL Number | MFCD00163147 |
| Solubility Information | Solubility in water: miscible. |
| Chemical Name or Material | Buffer solution pH 9.2 |
| Density | 1.0000g/mL |
| Specific Gravity | 1 |